O subiektywności i idei customowych klawiatur słów kilka

Czytając moje artykuły mogliście zauważyć jak bardzo naciskam na subiektywność w kwestii klawiatur. Spowodowane jest to głównie tym, że preferencji w kwestii klawiatur jest masa i każdej osobie inaczej pracować się będzie na danych przełącznikach, keycapach czy klawiaturach. Wiele ludzi o tym zapomina, ale tak faktycznie jest i przede wszystkim dlatego nie istnieje coś takiego jak najlepsza klawiatura, ba, nie istnieje nawet podział na dobre czy złe klawiatury, gdyż zdanie na ich temat różnić będzie się zależnie od potrzeb konkretnego użytkownika. Sprawia to niemałe trudności, gdyż zdecydowanie ciężej z tego powodu polecić komuś klawiaturę, a w moim przypadku napisać obiektywną recenzję. Dlatego nie kryję się z tym, że spora część moich recenzji to sam subiektywizm, gdzie przedstawiam swoje zdanie o danym produkcie, gdyż to ja piszę tekst i to ja je oceniam. Staram się jak mogę aby moje teksty były w miarę obiektywne i uniwersalne, ale czasami zwyczajnie w świecie się nie da. To wszystko wina pojęcia jakim jest subiektywność.

Ważny jest research

W klawiaturach mechanicznych zakochało się wiele graczy, ale także zwykłych osób pracujących przed komputerem. Zachęcają swoim wyjątkowym feelingiem, którego próżno szukać w tańszych modelach klawiatur. Spornym jest kwestia co klasyfikować można jako klawiaturę mechaniczną, a co jako niemechaniczną, jednak najważniejsze jest jedno – klawiatura to klawiatura i pracować na komputerze się bez nie da. Dlatego na pewnym etapie każdy użytkownik stoi przed wyborem klawiatury. Jedni robią to na ślepo, bo usatysfakcjonuje ich cokolwiek, a ich motto to „klawiatura to klawiatura”, drudzy wybiorą polecany przez sprzedawcę czy kolegów model, a trzeci zrobią faktyczny research i dowiedzą się co najlepiej do nich pasuje. Wówczas rodzi się ta subiektywność, o której wspominałem. Człowiek wybierający co najbardziej mu się podoba ocenia produkt subiektywnie, dobierając takie aspekty jak przełączniki, rozmiar, kolor czy nawet obecność podświetlenia według własnych wymogów. Wybiera to, co pasuje mu najbardziej, na czym będzie pracować najefektywniej i co nie będzie sprawiać mu bólu, czego nie będzie musieć żałować i wymieniać.

Nic na siłę

Na efektywność pracy wpływa wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest odpowiedni sprzęt. Między innymi dlatego nie pracujemy na głośnych klawiaturach pośród ludzi, lub nie korzystamy ze zbyt ciężkich przełączników gdy mamy słabe palce. Może się także zdarzyć taka sytuacja, że o wiele lepiej pracuje nam się na klawiaturze na gumowych kopułkach, a nie na wiśniowych przełącznikach mechanicznych reklamowanych w stronę graczy. Nie ma wówczas sensu polecanie takiej osobie przerzucenie się z taniej membranówki z marketu na Corsaira za siedemset złotych czy nawet coś customowego za dwa i pół tysiąca, bo tej osobie to się zwyczajniej nie spodoba. Do takiej osoby dotrze albo inna membranówka na gumowych kopułkach, albo Topre i jego klony, które również opierają swoje działanie na kopułach z gumy, ale są wykonane w o wiele lepszej jakości i są traktowane jako w pełni mechaniczne. Działa to także w drugą stronę, bo jeżeli ktoś bardzo polubił przełączniki mechaniczne w stylu Cherry MX, to nie ma sensu próbować go nawrócić na gumowe kopułki, albo zmieniać jego upodobania z Kailh Red na Zealio V2. To po prostu tak nie działa i jest bez sensu, bo nie każdy musi lubić „te lepsze” przełączniki, które zna tylko „elita”.

Customy

Trudniejszym tematem jest natomiast kwestia klawiatur customowych. W jakim celu powstały? Po to żeby każdy mógł zbudować sobie coś personalnego, własną klawiaturę dopasowaną w stu procentach pod siebie. Rynek klawiatur pre-built (czyli takich, które składa firma sprzedająca i sprzedaje nam jako całość pod swoim logo) jest spory i większość ludzi znajdzie tam odpowiednie dla siebie klawiatury, ale nie zapominajmy o maniakach i entuzjastach, którzy chcą wycisnąć z klawiatury jak najwięcej i zmaksymalizować efektywność swojej pracy najbardziej jak się tylko da. To właśnie do nich kierowane są klawiatury customowe. Jednak z czasem do społeczności dołączyło wiele osób, które wcale nie wymagają klawiatury customowej, mimo tego decydując się na zbudowanie jednej. Nie można im tego zabronić, gdyż mogą im się takie klawiatury po prostu podobać albo wolą przełączniki niedostępne w pre-builtach. Sęk w tym, że to też nie zmierza w dobrą stronę. W końcu klawiatura customowa to taka, która jest personalna, własna i zbudowana pod siebie.

Tymczasem wchodząc na subreddit r/mk napotkać możemy masę takich samych klawiatur. To nie tylko te same obudowy, ale również te same przełączniki potraktowane tymi samymi modyfikacjami. Nie wiadomo czym jest to spowodowane, czy ludzie po prostu lubią to samo, czy może działa tutaj korzystanie z tego co jest najbardziej polecane, zamiast tego co nam się najbardziej podoba. Ja jestem na przykład człowiekiem, któremu podobają się zazwyczaj wszystkie przełączniki mechaniczne i na wszystkich pracuje mi się równie dobrze, tylko narzekam momentami na aspekty, które spokojnie mógłbym przeżyć gdybym musiał. Ale nie każdy taki jest. I dlatego właśnie dziwi tak częsty wybór tych samych przełączników w customowych klawiaturach. Inna sprawa to obudowy, gdyż tutaj już zależy to trochę od budżetu. Ja na przykład mam obudowę Tofu, która jest najtańszym sensownym wyborem, który jest często spotykany. Ale nie jest to jedyny wybór w tej cenie. Ja wybrałem ten, który podoba mi się bardziej, a także dobrałem kolorystykę tak jak mi odpowiada, co nie jest często spotykane.

Klawiatury customowe są z założenia personalne, jednak coraz częściej spotkać można podobne lub nawet takie same na chociażby reddicie. Czy jest w tym coś złego? Raczej nie, chociaż mnie to troszkę niepokoi. Zawsze lubiłem różnorodność i dlatego wolę widzieć więcej różnych niż więcej takich samych klawiatur, switchy i keycapów. W kwestii przełączników wspominałem o tym z resztą ostatnio w artykule o recolorach Durocka. Nie mam zupełnie nic przeciwko temu aby ludzie budowali sobie podobne do siebie klawiatury czy wybierali też identyczne przełączniki. Jest to jak najbardziej okej, gdyż powodem jest tu aspekt jakości. Ludzie mają tendencję to wybierania tego co jest najbardziej polecane, bo ufają innym i wierzą, że wybrany model będzie bardzo dobry, ponieważ ma same dobre opinie. Drudzy natomiast mają niski budżet i chwytają się czego mogą. I to wszystko jest jak najbardziej okej, tak długo jak im się podoba efekt. Gorzej gdyby było przeciwnie. Dlatego wybierając klawiaturę pamiętajcie, że ważnym jest dobrać odpowiedni model, ale pamiętajcie także, że inni ludzie mogą mieć inne preferencje od Was i to nie upoważnia nikogo do atakowania takich osób.