Co dalej z kodem KRZEW?

Nie da się ukryć, że znaczącą rolę w promowaniu klawiatury Fantech MK872 na polskim rynku miał kod KRZEW, z którym ów model zakupić można było o 10% taniej na stronie polskiego dystrybutora tej klawiatury – HITECH. Sklep ten jest dosłownie jedynym źródłem, z którego możemy zakupić tę klawiaturę w Polsce. Aukcje na Allegro oraz na Morele również należą do nich, więc za tym wszystkim wciąż stoi jedna firma. MK872 dostaniemy poza tym na AliExpress, ale tam klawiatura wychodzi nam o wiele drożej, bo za aż 240zł (jest natomiast tańsza opcja, o czym napiszę na końcu artykułu). Ja od samego początku chciałem napisać recenzję tej klawiatury Fantecha, gdyż zaciekawiła mnie ona tym co oferuje w zamian za tak niską cenę. Skontaktowałem się więc ze sklepem HITECH z ofertą współpracy, która polegałaby na wysłaniu mi klawiatury do testów. Nie oczekiwałem za to żadnej zapłaty, po prostu chciałem napisać recenzję. HITECH zgodził się, a ja otrzymałem klawiaturę i napisałem obszerny artykuł.

Była to moja pierwsza współpraca ze sklepem w życiu.

Sklep zaoferował mi gdzieś na przestrzeni testów klawiatury utworzenie kodu promocyjnego dla moich czytelników, z którym będzie można zakupić Fantecha MK872 taniej niż normalnie. Cena tego modelu w trakcie pisania mojej recenzji wynosiła 169zł za wariant na przełącznikach Blue i 160zł na przełącznikach Black. Jednak krótko po zatwierdzeniu mojej recenzji po korekcie pracownika HITECH i opublikowaniu jej na blogu cena ta wzrosła do 179zł bez względu na wariant przełączników. Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że Fantech MK872 to klawiatura, która zachęciła mnie do przetestowania jej głównie ze względu na jej absurdalnie niską cenę i brak konkurencji w tym progu. Rozumiem, że są ciężkie czasy i koszty produkcji rosną, ale cena MK872 w ostatnich miesiącach w sklepie HITECH poszybowała jeszcze wyżej i ze 179zł zrobiło się obecnie widniejące w aukcji 199zł, a szczyt cena osiągnęła w zeszłym roku gdy kosztowała przez jakiś czas około 245zł (nie pamiętam konkretnej kwoty). Osobiście jestem zwolennikiem wolnego rynku, także dla mnie podwyższenie ceny nie jest karygodnym ruchem z perspektywy przedsiębiorcy, ale jest zjawiskiem, które narusza postrzeganie klawiatury. Ja wychwalam MK872 w swojej recenzji ponad niebiosa, bo piszę o produkcie za 160zł, który nawet bez żadnego kodu jest w takiej kwocie wspaniałym wyborem. Jednak w tych pieniądzach każda złotówka ma znaczenie i podwyższenie ceny do 200zł ma ogromne znaczenie. Jak zatem moi czytelnicy mają odebrać recenzję jeśli cena klawiatury jest tak skrajnie inna?

Cena Fantecha MK872 z dnia na dzień była coraz wyższa, o wiele wyższa niż w dniu publikacji mojej recenzji.

Dodatkowo nie pomaga w tym fakt, że kod KRZEW dający na Fantecha MK872 zniżkę 10% nagle z dnia na dzień przestał działać. Podejrzewam, że aktualizacja wizualna strony internetowej HITECH grała tutaj główną rolę i to przez to ktoś po prostu zapomniał dodać miejsca na wpisanie kodu promocyjnego. Jednak gdy skontaktowałem się mailowo z HITECHem piątego grudnia w tej sprawie, to po dziś dzień nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Oznacza to zatem, że albo HITECH ma problemy z odpowiadaniem na maile (bo 28-go grudnia napisałem drugiego maila, przypominającego, na wszelki wypadek gdyby tamten się zgubił w spamie), albo z premedytacją ignorują wiadomości ode mnie. Jeśli to drugie jest powodem, to bardzo niegrzecznie z ich strony. Jasne, kod KRZEW nie był czymś czego od samego początku oczekiwałem, a był jedynie dobrą wolą sklepu i miał na celu zachęcić moich czytelników do kupna klawiatury. Może zauważyli, że znaczna większość sprzedanych egzemplarzy schodzi z moim kodem i nie opłaca im się po prostu dalej trzymać tego kodu? Może to też dlatego podnosili sukcesywnie cenę żeby to co klient urywa kodem zwracało im się w zawyżonej cenie? A może po prostu przestali mnie lubić z jakiegoś nieznanego mi powodu? Cóż, innego „eksperta” już sobie znaleźli.

HI-TECH szybko znalazł sobie innego specjalistę, którego wiedza jest moim skromnym zdaniem wątpliwa 😉

Niemniej jednak jest to zachowanie po prostu niesprawiedliwe wobec Was, czytelników Klawiaturowego Bloga. Kod ten został przygotowany z myślą o Was, nie otrzymałem nigdy informacji aby został ograniczony czasowo, więc wyglądał na nielimitowany. Ja polecając Wam korzystanie z niego chciałem zwyczajnie dać Wam możliwość tańszego kupna już i tak strasznie taniej klawiatury. Z czasem stawała się ona coraz mniej opłacalna, aż w końcu kod przestał działać co podniosło kwotę o dodatkowe ~18zł (bo prawie tyle ucinał kod gdy klawiatura kosztowała jeszcze 179zł). Czy teraz Fantech MK872 nadal jest bezkonkurencyjnym wyborem? No właśnie nie. Aktualnie to dokładnie ta sama klawiatura co kilka miesięcy temu, ale 40 złotych droższa. Teraz należy się dodatkowo zastanowić nad opłacalnością jej zakupu, bo Krux Atax Pro na Gateronach jest w bardzo podobnej cenowo półce.

Było tak dobrze, Fantech miał zwojować polski rynek, a wszystko upadło przez dziwne zachowanie sklepu HI-TECH.

Dla jasności pragnę zaznaczyć, że artykuł ten nie ma na celu oskarżyć sklepu HITECH o jakieś straszne zachowania. Chciałem po prostu wyjaśnić dlaczego nie można użyć już kodu KRZEW i dlaczego Fantech MK872, niegdyś tak przeze mnie forsowany, może nie być już najlepszym i jedynym rozsądnym wyborem w swoim progu cenowym. Mam do zarzucenia HITECHowi tylko tyle, że urywają ze mną kontakt pomimo obietnicy kontynuowania współpracy. To po prostu niemiłe. Ja jednak bym to zniósł, bo mój blog przeżyje bez kolejnej współpracy, ale szkoda mi po prostu moich czytelników, którzy nie zostali poinformowani, że kod KRZEW nagle przestanie działać, a Fantech MK872 będzie co chwila drożał przez „sukces sprzedażowy”. Wolny rynek weryfikuje takie sytuacje i mam nadzieję, że i Wy zastanowicie się teraz kilka razy czy na pewno chcecie kupić MK872 zamiast Ataxa Pro. A jak już o kupowaniu, to dodam tylko, że trwa na AliExpress aktualnie zimowa wyprzedaż dzięki której możecie kupić Fantecha MK872 za około 207zł, czyli kilka złotych taniej niż od HITECHa z dostawą. Wystarczy, że przed płatnością wpiszecie kod promocyjny ZNIZKA i odbierzecie kupon sprzedawcy na 8zł. Jeśli kod nie działa, to o 9:00 rano będzie odświeżona pula i powinien znowu śmiało obniżać cenę zamówienia. Jeśli natomiast promocja się skończy, to zawsze można próbować obniżyć cenę innymi kodami i kuponami, na przykład kodem DLANOWY15 na nowym koncie. Ciężko mi powiedzieć czym różni się wariant „White” od „Black”, bo białego MK872 nigdy nie widziałem, ale to raczej nie kwestia przełączników, bo te wybiera się osobno i są dostępne tylko czarne. Link do aukcji: https://pl.aliexpress.com/item/1005003356688286.html